Switcher

O plemeni

HistorieSAM_1415

Toto elegantní krátkosrsté plemeno s charakteristickým tečkováním je výtvorem náhody, kreativní představivosti a chovatelské trpělivosti. První jedinec, předchůdce plemene, který se narodil v roce 1964, byl chovatelským překvapením a v podstatě nežádoucím produktem křížení siamských a habešských koček. Tou chovatelskou novinkou, která z počátku nikoho neoslovila, byl kocourek Tonga. Známá chovatelka z CFA, Paní Virginia Daly z amerického Michiganu si vytvořila chovný plán na vyšlechtění siamské kočky s habešskými znaky. Původní rodičovský pár tvořil siamský kocour s čokoládovými odznaky a kočka ze siamských a habešských rodičů. Jedno z koťat ve vrhu vykazovalo výrazné tečkování. Tento nečekaný výsledek experimentálního chovu prý připomínající divokého ocelota byl nazván dcerou paní Dalyové ocicat. Jelikož Tonga nezapadal do šlechtitelského plánu, byl prodán za deset dolarů jako mazlíček jednomu studentovi a byl časem vykastrován. O krásně skvrnitou kočku se zajímaly noviny, zveřejnily její fotografii, poté následovala reakce kočičího genetika Dr. Clyde Keelera z univerzity v Georgii a zájem dalších chovatelů koček. Tak se postupně začaly tvořit nové chovné linie budoucích ocicatů. Začátkem 70. let byla do šlechtitelského programu zařazena stříbrná mramorovaná americká krátkosrstá. Tím vznikající plemeno získalo na robustnosti a rozšířily se barevné možnosti o elegantní stříbřitou.

Vytvoření standardu a získání experimentálního statutu plemene trvalo další dlouhé roky. První 11ocicat získal titul CFA šampióna v květnu 1987. Od té doby již mnoho kocourů a koček tohoto již celosvětově uznávaného plemene získalo tituly Grand Champion (CFA) i Euro Champion (FIFe). V roce 1986 uznala toto dosud neznámé plemeno TICAa uznáno Federací Evropských chovatelů koček v roce 1993. Uznávají je severoamerické organizace CFA (1986), TICA (1988) i mezinárodní federace FIFe (1992). Jejich rozšíření je samozřejmě nejsilnější právě v Severní Americe. Almanach USA udává, že za čtyřicet let registrovaného chovu bylo vydáno 14 tisíc rodokmenů. Nejrozšířenější barevnou varietou je chocolate spotted a tawny spotted, vzácností i u chovatelů CFA jsou modře a fawn stříbřitá. Obliba ocicatů vzrůstá i ve světě, svůj domov našli v Kanadě, Japonsku, v Austrálii, na Novém Zélandu, ale i v Jižní Africe a samozřejmě v kolébce chovatelství v Anglii. V Evropě jsou nejznámější chovy ve Skandinávii, nejvíce jsou ceněny chovy ve Finsku a Švédsku.

První chovný pár do České Republiky dovezla v roce 2000 ze země původu (USA) ing. Dagmar Hrušová (chovatelská stanice Rubelit*CZ) z Řevnic u Prahy. První odchované kotě černě tečkovaný kocourek Chicco zůstal v rodné stanici a stal se prvním ocicatem u nás s nejvyšším výstavním titulem evropský šampion. Z jejího chovu pochází i další kocouři EP+EC Inti Rubelit*CZ, čokoládově tečkovaný Jolany Bejlekové a GIC Ibi Rubelit*CZ, černě tečkovaný Heleny Ječné. Zatím je chov ocicatů v České republice velmi mladý. I když byla importována další zvířata z Finska, Německa, Norska a Polska, je jistě zapotřebí rozšířit chovatelskou základnu a zvýšit propagaci tomuto elegantnímu 1plemenu.

Charakter a temperament

Ocicat- chytrý domácí tygr,který svým krásným tečkovaným zbarvením připomíná divokou šelmu.Povahou jsou to však velice mazlivé,přátelské a přítulné kočky.Jsou velice hravé , neobyčejně chytré a bystré,vnášejí do domu exotickou atmosféru.

Typ a standardní rysy

12Tato kočka vděčí za své jméno ocelotovi, divoké šelmě s výraznou kresbou srsti. Jejich srst, krásně vykreslená, se objevuje v mnoha barevných variantách. Klínovitá hlava, trojúhelníkové uši a velké oči mandlového tvaru, to vše způsobuje mírně podivný vzhled a velmi inteligentní vzezření kočky ocicat. Ačkoli jsou trochu robustní, kočky tohoto plemene mají přirozený půvab asijských koček. Ocicat patří do skupiny krátkosrstých koček s agouti – faktorem (tečkovaná kresba). Kočky tohoto plemene působí dojmem atletického zvířete. Ocicat je kočka dobře osvalená a stavěná, graciézní a pružná. V dospělosti váží pět až sedm kilogramů. Hlava je graciézně posazená na vyklenutém krku. Lebka tvoří modifikovaný klínovitý tvar s lehkým zakřivením od čenichu k tvářím, se zřetelným, ale mírným vzestupem od hřbetu nosu k obočí. Brada je výrazná, se silnými a pevnými čelistmi. Uši jsou středně velké, pozorně vztyčené. Pokud jsou opatřeny štětičkami, vyrůstají štětičky kolmo ze špiček ušních boltců a jsou považovány za přednost. Uši jsou nasazeny v úhlu pětačtyřiceti stupňů. Oči jsou velké, ve tvaru mandle, mírně šikmo posazené k uším. Odstup mezi očima je větší než šířka oka. Jsou povoleny všechny barvy očí s výjimkou modré. Mezi barvou srsti a očí není žádná souvislost. Přednost se dává intenzivně čisté barvě. Končetiny jsou středně dlouhé, dobře tvarované, svalnaté a plné síly. Ocas je v poměru k tělu dlouhý a sbíhá se do špičky. Srst je krátká, hladká, s hedvábnou texturou a lesklým třpytem, pevná a těsně přiléhavá. Kresba na hlavě je stejná jako u všech tečkovaných koček. Podél páteře od lopatek až po ocas probíhají kulaté skvrny. Tečkování na plecích a na zadní části trupu je bohatě roztroušeno a pokračuje hluboko na končetiny. Po stranách těla se objevují velké, dobře rozmístěné skvrny ve tvaru otisku palce (jedna skvrna, která je obklopena dalšími – tzv. býčí oko).

Ocicat FIFe standard

Všeobecné Celkový dojem Ocicat je středně velká až velká kočka dobře tečkovaná (agouti) přiměřeného typu. Působí dojmem atletického zvířete: dobře osvalená a pevně stavěná, graciézní a pružná, přitom se statnou stavbou těla a plnou hrudí. Vzbuzuje pozornost okolí a je velmi vitální. Tato silná atletická a současně elegantní tečkovaná kočka se prezentuje zejména svým „divokým vzhledem“.
Velikost Střední až velká (2,5 až 6,5 kg)
Hlava Tvar Lebka má modifikovaný klínový tvar lehce prohnutý od čenichu k lícím s viditelným ale mírným stoupáním od hřbetu nosu k očnímu oblouku.
Čenich Široký a dobře definovaný s naznačeným čtverhranným tvarem a při pohledu z profilu dobré délky.
Čelist / Brada Silná a pevná, korektní skus.
Horní pysk Horní pysky jsou umírněně a nepříliš výrazně silné.
Uši Tvar Nastražené, střední velikosti. Pokud jsou opatřeny štětičkami, vyrůstají štětičky kolmo ze špiček ušních boltců a jsou považovány za přednost.
UmístěníDescription: oronplacering Nahoře na vnější straně hlavy. Vzhledem k imaginární horizontální linii obočí svírají uši úhel 45 stupňů, i.e. současně nejsou posazeny příliš vysoko ani nízko.
Oči Tvar Velké, mandlového tvaru, směrem k uším lehce šikmo posazené. Vzdálenost mezi očima je větší než šířka oka
Barva Přípustné jsou všechny barvy s výjimkou modré mezi barvou srsti a barvou očí není žádná souvislost. Upřednostňována je intenzivní barva očí.
Šíje Hlava je graciézně nesena na ohnuté šíji.
Tělo Struktura Poměrně dlouhé, pevné, nízko a široce stavěné, ale nikdy těžkopádné. Mohutná kostra a silné svaly, současně působí atleticky. Hrudník má být široký s lehce vyklenutými žebry. Hřbet je horizontální resp. se směrem k zadní části lehce zvyšuje, slabiny jsou téměř v rovině.
Nohy Středně dlouhé, dobře stavěné a dobře osvalené, plné síly a v dobrém poměru k tělu.
Tlapky Oválné a kompaktní, velikost tlapek je v přiměřeném poměru k nohám.
Ocas Poměrně dlouhý, středně silný, lehce vybíhající do špičky a s tmavší špičkou.
Srst Struktura Krátká, hebká s hedvábnou texturou a s lesklým třpytem, pevná, těsně přiléhající a hladká, současně přiměřeně dlouhá aby se mohly tvořit barevné proužky. Srst nemá být ani podobná vlně ani působit dlouze.
Barva Všechny barvy by měli být jasné a pěkné. Světlejší barva se obvykle nachází na obličeji kolem očí, jakož i na bradě a spodní čelisti. Na špičce ocasu je barva tmavší. Barevný kontrast se hodnotí zvlášť.Ticking: všechny chlupy s výjimkou těch na špičce ocasu jsou proužkované. Uvnitř vzoru jsou chlupy s tmavým tippingem, chloupky, které vyrůstají ze základní barvy srsti mají tipping světlý.Vzor: zřetelný vzor by měl být z každého směru pohledu jasně patrný. Na obličeji, nohách a ocase je vzor tmavší než na trupu. Základní barva může být na hřbetu tmavší a na spodní straně světlejší, brada a spodní čelist jsou světlejší. Bledé nebo nejasné tečky mohou vést ke srážce bodů, ale nesmí se zapomínat, že u světlých barev je kontrast menší než u tmavých. Ohledně barevných variant se podívejte na výčet tabulky přípustná zbarvení.
Poznámky
 • Ocicat je středně velký až velký, je však třeba poznamenat, že kočky jsou obvykle menší než kocouři.
 • Dospělí kocouři mohou mít „kocouří tváře“.
 • Ocicati jsou v poměru ke své velikosti překvapivě těžcí.
 • Celková stavba těla a kvalita této kočky je brána více na zřetel něž pouhá velikost.
 • Upřednostňuje se typ atletický, plný síly a mrštný, vadou je zavalitost a těžkopádnost.
 • Červené, krémové nebo želvovinové zbarvení není povoleno.  Rezavě červená (skořicová) nebo plavá mohou vypadat jako červená nebo krémová nikdy se ale neprodukují želvovinově tečkované kočky♀ .
Chyby Tělo
 • Zavalitost nebo těžkopádnost.
Srst
 • Bledá nebo rozmazaná kresba.
 • Podlouhlé skvrny odpovídající MACKEREL (obláčkový) vzoru.
Diskvalifikace Oči
 • Modré oči.
Srst
 • Bílé odznaky nebo bílé skvrny
 • S bílou, která se vyskytuje jinde něž kolem očí, nosních dírek, brady a vršku krku – kromě bílého agouti základu u stříbrných barev.

Bodové ohodnocení

Celkem 100 Bodů
Hlava Lebka 5 25
Uši 5
Posazení očí 5
Čenich 5
Barva očí 5
Tělo Velikost 5 20
Trup 5
Nohy a tlapy 5
Ocas 5
Srst Textura 5 20
Barva 5
Kontrast 10
Tečkování 25
Kondice 5

Přípustná zbarvení

Ocicat non-silver OCI n/a/b/c/o/p 24

 

Barva EMS-Code Barva srsti Čenich Tlapky
ČERNÁ (TAWNY) TEČKOVANÁ OCI n 24Description: OCI n24
Základní barva:
divoce zbarvený nebo bronzový podklad
Vzor:
černé / tmavohnědé tečky
cihlově červený orámovaný černou/ tmavohnědou černé nebo seal
MODRÁ TEČKOVANÁ OCI a 24Description: OCI a24 Základní barva:
světle modrošedý podklad nebo barvy kůže
Vzor:
modrošedé tečky
starorůžový tmavomodře orámovaný modrošedé
ČOKOLÁDOVÁ TEČKOVANÁ OCI b 24Description: OCI b24 Základní barva:
tepleji slonovinový podklad
Vzor:
čokoládové tečky
světle červený/růžový čokoládově orámovaný skořicové až čokoládové
LILOVÁ TEČKOVANÁ OCI c 24Description: OCI c24
Základní barva:
světle lilový nebo slonovinový podklad
Vzor:
lilové tečky
růžový orámovaný lilově růžovou lilově růžové
SKOŘICOVÁ TEČKOVANÁ OCI o 24Description: OCI o24 Základní barva:
tepleji slonovinový podklad
Vzor:
skořicové tečky
bledě růžový skořicově orámovaný skořicové až růžovohnědé
PLAVÁ TEČKOVANÁ OCI p 24Description: OCI p24 Základní barva:
tepleji slonovinový podklad
Vzor:
plavé tečky
růžový s plavě růžovým orámováním plavě růžové

 

Ocicat silver OCI n/a/b/c/o/p  s 24

Barva EMS-Code Barva srsti Čenich Tlapky
STŘÍBRNÁ ČERNĚ (TAWNY) TEČKOVANÁ OCI ns 24Description: OCI ns24 Základní barva:
světle stříbřitý podklad
Vzor:
černé tečky
cihlově červený černě orámovaný černé
STŘÍBRNÁ MODRĚ TEČKOVANÁ OCI as 24Description: OCI as24 Základní barva:
světle stříbřitý podklad
Vzor:
modrošedé tečky
starorůžový tmavomodře orámovaný modrošedé
STŘÍBRNÁ ČOKOLÁDOVĚ TEČKOVANÁ OCI bs 24Description: OCI bs24 Základní barva:
světle stříbřitý podklad
Vzor:
čokoládové tečky
světle červený/růžový čokoládově orámovaný skořicové až čokoládové
STŘÍBRNÁ LILOVĚ TEČKOVANÁ OCI cs 24Description: OCI cs24 Základní barva:
světle stříbřitý podklad
Vzor:
lilové tečky
růžový orámovaný lilově růžovou lilově růžové
STŘÍBRNÁ SKOŘICOVĚ TEČKOVANÁ OCI os 24

Description: OCI os24

Základní barva:
světle stříbřitý podklad
Vzor:
skořicové tečky
bledě růžový skořicově orámovaný skořicové až růžovohnědé
STŘÍBRNÁ PLAVĚ TEČKOVANÁ OCI ps 24Description: OCI ps24 Základní barva:
světle stříbřitý podklad
Vzor:
plavé tečky
růžový s plavě růžovým orámováním plavě růžové